אופניים חשמליים

אופניים חשמליים הקרויים גם אופניים ממונעים, הם אופניים שפועלים באמצעות מנוע חשמלי וסוללה חשמלית. הם יכולים להגיע למהירות של עד 25 קמ"ש ומהווים כלי תחבורה יעיל, זול וידידותי לסביבה.

האופניים החשמליים מאפשרים לרוכב לרכב למרחקים ארוכים ללא מאמץ ניכר, כך שגם אנשים בעלי מוגבלות פיזית עשויים למצוא באופניים מסוג זה ככלי יעיל עבורם. הדגמים של האופניים החשמליים יכולים להיות בעלי מנוע המצוי במערכת ההילוכים שכן באמצעות דגם זה ניתן לרכוב בעליות ומישורים בקלות. הדגם השני הוא דגם בו המנוע מצוי בגלגל האופניים ויתרונו הוא שהמנוע אינו מייצר רעשים ביחס לדגם האחר.

בכדי לרכוב בישראל על אופניים חשמליים יש לוודא שהאופניים עומדים בתקן הישראלי או האירופאי ושמהירותם מגיעה ל25 קמ"ש בלבד. נוסף לכך, הגיל המותר לרכיבה הוא 16 ומעלה, כמו כן, יש להצטייד בקסדה למען בטיחות הרוכב. הרכיבה תתקיים על שבילי אופניים ייעודיים או על הכביש וזאת במידה ולא מצויים שבילים עבור רכיבה.

ממה מורכבים האופניים החשמליים?

מנוע – מקבל את הכוח החשמלי מהסוללה, מה שמסייע לו להניע את האופניים החשמליים. מנוע מברשות, הוא אחד מבין שני סוגי המנועים ואילו המנוע השני הנו מנוע חסר מברשות ואחד ההבדלים ביניהם הוא כיוון הסיבוב ביצירת השדות המגנטיים. מעבר לזה, מנוע חסר מברשות עמיד ואטום למים ואילו מנוע מברשות זקוק לטיפול תקופתי בכדי להגן עליו מפני מים ולחות.

סוללה – מעבירה אנרגיה למנוע הממוקם על האופניים ולכן מהווה מרכיב מהותי במיוחד באופניים החשמליים. הסוג המומלץ ביותר הוא סוללת ליתיום-יון, שכן מדובר בסוללה בעלת רמת בטיחות גבוהה ביחס לסוללת הליתיום הקודמת וזאת הודות לבקר הפנימי שלה (לטעינה ופריקה) שמאזן את המתח של תאי הסוללה ומסייע להימנע מהתלקחותה. את הסוללה ניתן להוציא ממקומה בכדי לטעון אותה והיא נחשבת למוצר יקר במיוחד.

בקר מנוע – מסך המציג נתונים שונים בהתחשב באופניים החשמליים כמו מרחק, קמ"ש, מצב הסוללה ועוד.

בלם – דוושה המאטה את פעילות המנוע ועוצרת את האופניים החשמליים. הבלם מצוי בידית המעצור.

כתבות בנושא אופניים חשמליים

z00z - אתר האופניים הישראלי

נגישות
גלילה לראש העמוד