שימוש באופניים חשמליים: תמונת מצב בישראל

שימוש באופניים חשמליים

אחת המהפכות המשמעותיות של השנים האחרונות בנושא התחבורה היא זו של האופניים החשמליים. מדובר בכלי רכב שנהיה מאד נגיש וזול ולכן רבים משתמשים בו כתחליף לרכב הפרטי ואפילו לתחבורה הציבורית. העלייה במספר המשתמשים באופניים חשמליים הייתה כל כך מהירה עד שהיא תפסה אותנו לא מוכנים מהרבה בחינות כאשר בראש ובראשונה מדובר בחסר בהכרת הסכנות הטמונות בה. במאמר הזה אנחנו נסקור את התופעה והסיבות לה, מהם היתרונות לכל אחד ואחת מאיתנו ולבסוף נציין סכנות וכללי בטיחות שונים.

אופניים חשמליים, למי הם מיועדים?

קיימים סוגים שונים של אופניים חשמליים וגם שימושים שונים. לעיתים אנחנו רואים אפילו רוכבים מאד צעירים על הכלים הללו ולכן יש חוסר בהירות לגבי השאלה מאיזה גיל מותר אופניים חשמליים. הגיל המינימלי לרכיבה הוא שש עשרה אבל גם הוא לא מקנה אוטומטית את הזכות. לפני הרכיבה צריך למלא לפחות אחר אחד התנאים להלן:

  • החזקת רישיון רכיבה לרכב מנועי.
  • אישור על מעבר של בחינת התיאוריה.
  • אישור מעבר של לימודים ייעודיים לתפעול של אופניים חשמליים.

מי שייתפס רוכב על אופניים שלא כדין, יוטלו עליו עונשים שונים כגון החרמת האופניים ועיכוב של שנה או יותר באפשרות לקבלת רישיון נהיגה בעתיד.

אופניים חשמליים יכולים להיות פתרון נהדר למגוון סיטואציות:

רכיבה יום יומית בעיר לעבודה ולסידורים, רכיבה למרחק רחוק יותר בחגים או בשבתות כתחליף לתחבורה הציבורית, שילוב של אופניים חשמליים עם כלי רכב נוסף כגון רכבת או אפילו רכב מנועי.
מגיעים לתחנה או לחניון בפאתי העיר וממשיכים משם באופניים.

יתרונות של אופניים חשמליים

כיום בישראל מצב הפקקים יכול להיות חמור מאד במקומות וזמנים שונים. רכיבה על אופניים חשמליים תהיה לעיתים קרובות הפתרון המהיר ביותר להגעה מנקודה א' ל ב'. לאופניים החשמליים יש אפשרות לנוע עד מהירות של 25 קמ"ש. זה איטי משמעותית מרכב אבל יש לזכור שמהירות זחילה בפקק ממוצע היא הרבה פחות מזה.

אופניים חשמליים מהווים תחליף זול לרכב. כיום, עלויות הרכישה והתפעול של רכבים הם מאד יקרים. מדובר על הוצאה של לפחות כמה עשרות אלפי שקלים ברכישה ותחזוקה של עד כמה אלפים בחודש. את כל זה ניתן לחסוך במידה והשימוש באופניים חשמליים יכול להחליף מכונית.

רכיבה בטוחה

כאמור, אופניים חשמליים יכולים להיות גם מסוכנים מאד. זה נובע מהעובדה שהכלי חשוף ואינו מספק כל הגנה במקרה של תאונה. אופניים חשמליים מגיעים למהירות בה החלקה כבר נהיית משמעותית. עוד נקודת תורפה היא בהקשר של הולכי רגל. אופניים חשמליים יכולים להיות מאד מסוכנים משום שהם שקטים ומגיחים במהירות מול חוצים במעבר חציה.

ניתן להוריד באופן משמעותי את הסיכון בשימוש בכלי הזה על ידי כמה כללים פשוטים:

  • חבשו תמיד קסדת הגנה. מעבר לכך שהיא תיצל את חייכם במקרה חירום, חבישתה מעוגנת בחוק.
  • שימרו על כללי התנועה השונים ממש כמו כל רכב אחר.
  • רכבו רק בנתיבים החוקיים לתנועה.
  • לעולם אל תרכבו על מדרכות ושבילים להולכי רגל.
  • נסו לצפות כמה צעדים קדימה את הסכנות השונות. אלו יכולות להופיע בדמות דלת נפתחת של מכונית חונה או רכב שעושה פניית פרסה במקום אסור. הפגיעות על הכלי מחייבת אותנו להיות מרוכזים יותר.
  • שימרו על האופניים החשמליות במצב תקין. עלויות התיקון והתחזוקה אינן גבוהות אבל כאשר נדרשת החלפה של חלקים מהותיים, יש לבצע אותה על הצד הטוב ביותר. מדובר למשל בצמיגים, בלמים, פנסים וכו'

הקפידו לשמור על הכללים הללו ותמצאו שהחוויה שברכיבה על אופניים חשמליים היא מהנה ויעילה גם יחד.