כל מה שצריך לדעת על אופניים חשמליים

בשנים האחרונות ניכרת מגמת עלייה בכל הנוגע לאופניים חשמליים, והאמת? זה בכלל לא מפתיע. אופניים חשמליים הם כלי תחבורה יעיל במיוחד והם מכילים לא מעט יתרונות, בייחוד בערים צפופות ופקוקות.

אופניים חשמליים

מהם היתרונות של האופניים החשמליים?

אחד היתרונות הבולטים של האופניים החשמליים טמון באפשרות לנסוע במהירות למרחקים ארוכים מבלי להתעייף, להבדיל מאופניים רגילים. מאחר והאופניים מופעלים באמצעות מנוע חשמלי שמונע על ידי סוללה ייעודית, הרכיבה הופכת לקלה וידידותית למשתמש, והיא אף עשויה להתאים לכל טווח האוכלוסייה, לרבות אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות.

יתרון נוסף של האופניים החשמליים, הוא הימנעות מפקקים וכבישים עמוסים ברכבים. לכן, בערים צפופות כמו תל אביב למשל, תוכלו לראות רוכבים רבים ברחובות העיר, שהבינו שהדרך המהירה ביותר להגיע ליעדם היא באמצעות אופניים.

כיצד הם בנויים?

האופניים החשמליים מורכבים משני דגמים, בעוד שהאחד הנו דגם בו המנוע מצוי בגלגל (מאופיין ברכיבה פחות רועשת), והאחר הוא דגם שבו המנוע ממוזג עם מערכת ההילוכים (יכולת רכיבה יעילה יותר בעליות). כמו כן, הם מכילים סוללה (לרוב סוללת ליתיום), מטען סוללה, מנוע, בקר מנוע ובלמים.

איך לשמור על הבטיחות במהלך הרכיבה?

בכדי לרכב על אופניים בבטחה, חשוב לנקוט בכמה צעדים. ראשית, חבשו קסדה! נוסף לכך, יש לרכב רק בשבילי אופניים ייעודיים או לחילופין סמוך למדרכה בצדו הימני של הכביש. הקפידו להיות מרוכזים במהלך הרכיבה, לשמור מרחק בין רכבים ואופניים נוספים ולא להשתמש בטלפון הסלולרי בשום מצב. יתרה מזאת, מוטב להצטייד במחזירי אור במהלך רכיבת לילה או בעתות ערפל. מעבר לזה, בשעות הלילה יש לרכוב רק כאשר מותקן פנס קדמי (אור לבן) שניתן להבחין בו ממרחק של לפחות 150 מטר. נוסף לאלה, חל איסור להוביל מטען או חפץ שלא מאפשרים לרוכב האופניים לשלוט על אופניו, כמו גם ציוד שעלול לחסום או לשבש את טווח הראייה של הרוכב. כדאי להצטייד באביזרים בטיחותיים לרכיבה על אופניים מבעוד מועד. תוכלו למצוא אביזרים במחירים אטרקטיביים באינטרנט, כמו למשל קסדות לילדים באיביי בעברית ועוד.

חקיקה ובירוקרטיה

בישראל, הרכיבה באופניים חשמליים יכולה להיעשות רק על ידי מי שמלאו לו 16 שנים. לאחרונה פורסם בתקשורת כי יחלו לאכוף זאת (מי שימצא רוכב על אופניים חשמליים מתחת לגיל שצוין, רישיונו יידחה בשנה), וזאת כתוצאה מתאונות אופניים רבות שהתרחשו בשנה האחרונה. עוד יחלו לאכוף חוקים חדשים שעתידים להיכנס לתוקף החל מינואר 2018, ביניהם, הזכאים לרכב על אופניים חשמליים הם מי שיעברו בהצלחה קורס תיאוריה קצר ובחינה תואמת.

כמו כן, האופניים החשמליים חייבים לעמוד בתקן אירופאי EN15194  או לחילופין תקן ישראלי ת"י 1117. יתרה מזאת, מהירות נסיעתם תהא עד 25 קמ"ש ואילו הספק המנוע יהיה עד 250 ואט בלבד.

כדאי להיות קשובים לחוק ולפעול לפיו מאחר והקנסות הנוגעים לרכיבה על אופניים חשמליים שלא כחוק – עתידים לעלות. לכן מוטב לשמור על הבטיחות, לרכב עם קסדה, ללא אוזניות ומבלי להשתמש בטלפון הנייד במהלך הרכיבה כולה.

אופניים חשמליים בהחלט עשו שינוי באפשרויות התחבורה בישראל, אולם בכדי לאפשר לנהגי הרכבים, להולכי הרגל ולרוכבים עצמם להיות בטוחים – יש להישמע לחוק ולפעול לפיו.