קטנוע או אופנוע? הכול על ההבדלים ביניהם והסוגים השונים

אופנוע? קטנוע? טוסטוס? רובנו לא יודעים להצביע על ההבדלים ביניהם. אז מה ההבדל בין קטנוע ואופנוע ואיך מסווגים בצורה נכונה את כל הרכב הדו גלגליים? אם גם אתם מעוניינים להחליף בקרוב את הרכב שלכם ולעבור לרכב דו גלגלי, אנו רוצים להסביר בדיוק את ההבדלים בין הסוגים השונים ולהבין יחד אתכם בדיוק מה בעצם עושה את ההבדל. לפני שנתחיל לדבר על ההבדלים בואו נגע בדבר היחיד המשותף – חשיבות הביטוח לאופנועים וכלי רכב דו גלגליים.

קודם כל הביטוח

בנוגע לתעריפים של אופנועים ודו גלגליים – חשוב להכיר את שלושת הפרמטרים העיקריים. הראשון הנפח וכלל שהאופנוע הוא בעל נפח מנוע גדול יותר כך מחיר הביטוח יעלה. השני הוא גיל הנהג וככל שמדובר על גיל מבוגר יותר כך גם יעלה המחיר והשלישי הוא עלות האופנוע (כשמדובר על ביטוח מקיף). המלצה חמה – כדאי לעשות ביטוח מקיף לאופנוע כי מדובר בכלי רכב שאחוזי התאונות בו גבוהים ולפעמים אפילו תאונה קלה יחסית עשויה להביא אותו למצב קשה.

הבדלים בין אופנוע לקטנוע

מבנה

ההבדל הראשון והבסיסי ביותר הוא בצורת הישיבה. בעוד באופנוע יושבים כאשר הרגליים נפרדות אחת מהשנייה, בסוגי קטנועים רבים ניתן להצמיד את הרגליים והן מאוחדות בחלק הקדמי של הקטנוע.

מפרט

אופנוע הוא כלי תחבורה מעט מורכב יותר מקטנוע ומאפשר ביצועים ספורטיביים מורכבים יותר בעוד קטנוע הוא כלי תחבורה בסיסי שהמטרה שלנו היא להביא את הרוכב מנקודה לנקודה.

 

קטנוע או אופנוע? הכול על ההבדלים ביניהם והסוגים השונים

תחזוקה

גם כשמדובר בתחזוקה ישנם הבדלים בין קטנוע לאופנוע. מרבית דגמי הקטנועים הם כאלו שלא מצריכים תחזוקה מורכבת מדי ומספיק לעשות בדיקת שמן תקופתית ולבקר במוסך לעיתים רחוקות יחסית. אופנועים לעומת זאת מצריכים תחזוקה תדירה יותר בשל היכולות הטכניות המורכבות שלהם וצריך להגיע איתם למוסך לא מעט.

סוגי קטנועים ואופנועים

כשמדובר בקטנועים אפשר לראות כי המרבית הדגמים לא שונים במהות זה מזה. כלומר, ניתן למצוא קטנועים במגוון נפחים – החל מ-50 סמ״ק ועד ל-500-600 סמ״ק, אך המטרה היא זהה, נסיעה על כבישים ואפשרות להגיע מנקודה א׳ לנקודה ב׳. קטנועים בעלי נפח גבוה יותר יתאימו לנסיעות מורכבות יותר כמו כבישים בינעירוניים, כבישים מהירים וכן הלאה.

לעומת זאת, כשמדברים על אופנועים אפשר כבר למצוא מגוון הרבה יותר גדול – אופנועי שטח לנסיעה בשטח, אופנועי כביש, דגמים מיוחדים כמו אופנועים בסגנון הארלי דייוידסון וכן הלאה. בדיוק בגלל זה אופנועים הם הרבה פעמים משהו של אספנים וחובבים שמתחברים במיוחד לענף הזה.

אז מה עדיף – אופנוע או קטנוע?

ובכן, בסופו של דבר הכול מסתכם ברצונות ובמטרות שלכם וכמובן בתקציב שעומד לרשותכם. אם אתם מחפשים כלי אמין שייקח אתכם מנקודה לנקודה אז לחלוטין עדיף ללכת על קטנוע איכותי. לעומת זאת, אם אתם מתעניינים ברכיבה אתגרית, נהיגת שטח, נהיגת כביש מתקדמת או שאתם אוהבים במיוחד אופנועים מדגמים מסוימים, אין ספק ששווה להתעניין ולחפש דגמים שונים של אופנועים.

כך או כך צריך תמיד לזכור כי על אף היתרונות הרבים שלהם אופנועים וקטנועים הם כלי רכב מסוכנים יחסית. בדיוק בגלל זה הדבר הראשון שאתם צריכים לדאוג לו לאחר שהתחדשתם באופנוע חדש הוא ביטוח חובה וביטוח מקיף שיאפשר לכם לרכב בראש שקט.