מותר לעשות טיול אופניים בשבת? כל מה שצריך לדעת

טיול אופניים בשבת

אלו שנולדו לאורח חיים דתי הכולל קיום מצוות ואלו שבחרו בשלב מסוים בחיים לחיות באופן הזה, יודעים היטב כי אלו הם חיים המגיעים עם מצוות ואיסורים רבים וזהו כמובן משהו שכל אחד לוקח על עצמו. בין ההלכות והאיסורים השונים, יש את אלו שהם ברורים ומובנים יותר ואף קלים יותר ליישום ואת אלה שהם מובנים וברורים אבל די קשים ליישום. בין לבין, יש הרבה מאד סוגיות שנמצאות בתחום אפור. פעולות כאלו ואחרות שקשה להיות בטוחים אם הן מותרות על פי ההלכה או אסורות בתכלית האיסור. אחד מהדברים הללו הוא בלי ספק הנושא של רכיבה על אופניים שבת. מצד אחד יש כאן נהיגה על רכב ותנועה של גלגלים, אך מצד שני שלא כמו ברכבים מכניים, אין כאן העברת אש או יצירה של אנרגיה חשמלית. בואו ננסה להבין מה אומרת ההלכה.

מהות ההלכה

אין ספק שדת בכלל והדת היהודית בפרט זה דבר מורכב שיש לו הרבה פנים. לא כולם מקפידים על אותן מצוות ומקיימים את אותם המנהגים וזה בהחלט בסדר לאמץ אורח חיים אישי שאנו בונים לעצמנו. יש את שומרי המסורת שמקפידים על פרקי תהילים ולא מפספסים קריאת תפילה עבור ימים בשבוע לעולם, אחרים מקפידים מעל ומעבר על הלכות כשרות ויש את אלו שהשבת היא הדבר החשוב עבורם ביותר. כמובן שיש גם זרמים שונים, רבנים שאומרים דבר אחד וכאלה שאומרים את ההפך הגמור ובאופן כללי יש הרבה גישות, ככה שתמיד יש אפשרות לאמץ את זו שמתיישבת עם האני מאמין שלנו. יחד עם זאת, כמובן שיש תפיסה עיקרית רווחת בנוגע למחלוקות שונות וזה נכון גם לגבי הנושא של רכיבה על אופניים בשבת. בואו ננסה להבין מהי.

 מה אומרת ההלכה לגבי רכיבה בשבת?

ובכן, בואו נסתכל רגע על החוקים היבשים בנוגע לרכיבה על אופניים בשבת. על פי ההלכה מדובר בדבר שאין לעשות מכמה סיבות שונות:

איסור מלאכה:

החשש הגדול ביותר וזוהי גם הסיבה העיקרית בגינה אסור לרכב על אופניים בשבת היא שהאופניים יתקלקלו במהלך הרכיבה ויפתו או אפילו יאלצו את הרוכב להתפנות ולתקן אותם, מלאכה שהיא כמובן אסורה בשבת.

איסור עובדין דחול:

על פי ההלכה ישנן פעולות שהן במהותן דברים שעושים ביומיום בימי חול כי גם הרכיבה בשבת היא בגדר פעולה כזו. מתוך כך היא מצווה על יהודים להימנע מכך בשבת, כדי להזכיר להם שהיום יום שבת ושלא יתבלבלו חלילה ויחשבו שמדובר על יום חול.

יציאה מתחום שבת:

לבסוף, החכמים מדברים על הסיכון שביציאה מתחום שבת. תחום השבת זה תחום בו מותר ללכת עם מטלטלין שונים ביום השבת. כאשר רוכבים על אופניים שמאפשרים לנו לגמוע מרחקים גדולים יותר בזמן קצר, יש סיכוי לצאת בשוגג מתחום השבת.

אם כך, אתם יכולים לראות שעל פי הכללים היבשים אין לרכב על אופניים בשבת, ואכן יש הרבה אנשים שפועלים לפי הכלל הזה ובאמת נמנעים מרכיבה. יחד עם זאת, מתוך הדברים הללו אתם גם יכולים להבין שעצם הרכיבה עצמה, אינה בגדר חילול שבת ועל כן רואים גם הרבה אנשים שכן רוכבים על האופניים באזור המותר ונמנעים מתיקון במקרה של תקלה.

 

מה צריך לעשות? ובכן, אם אתם מקשיבים בקולו של איש דת שווה לגמרי להתייעץ ואם אתם מחליטים בעצמכם אילו מצוות ואיסורים לאמץ ואילו לזנוח, תוכלו להיעזר במידה כאן ולהחליט מה אתם עושים. בהצלחה.