כל מה שרציתם לדעת על הקסדה

הקסדה היא סוג של כובע מוצק המגן על הראש בעת רכיבה על אופניים, קורקינט, רולרבליידס וסקטבורד כמו גם באתרי בנייה. היא מסייעת למנוע פציעות או חבלות וזאת הודות לכך שהיא עשויה מתכת ייחודית העוטפת את הראש ומגנה עליו.

גלגולה של הקסדה החל עוד בעת העתיקה, כפי שמתועד בתנ"ך בסיפור הקרב בין דוד לגוליית "כובע נחושת על ראשו". כבר בעבר ייצרו קסדות בשביל להגן על ראשם של הלוחמים, תחילה הקסדה כיסתה את האוזניים ולאחר שהבינו שדגם זה אינו יעיל, שיפרו את נראותה של הקסדה וייעלו אותה. גם בימי הביניים ייצור הקסדות היה ניכר במיוחד אך ייצורן אינו היה פונקציונלי כל כך והקסדה עברה גלגול נוסף, בה כוסו פניו של הלוחם. בעת החדשה השימוש בקסדה מסוג זה היה זניח אך בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, סכנות שונות אפפו את הלוחמים ולכן מאז השימוש בקסדות בעת לחימה הפך לשימוש קבוע.

אמנם הקסדה נוצרה בכדי לשמש חיילים ולוחמים בקרב אך כיום היא ניכרת גם בשימושים אזרחיים החל מרכיבה על אופניים ואופנועים, הגנה על פועלים ועובדים באתרי בנייה, שמירה על כבאים ועד לשימושים בעולם הספורט. כיום הקסדה מהווה אמצעי בטיחות עיקרי וחשוב ברכיבה על אופניים חשמליים וברכישת קסדה יש להתחשב בגודל הראש ומנח הקסדה על הראש. כמו כן, יש לוודא שהקסדה נוחה לשימוש ואינה מפריעה בעת הרכיבה בכבישים ובשבילים הייעודיים.

איך לבחור קסדה?

על מנת לבחור את הקסדה המתאימה ביותר עבורכם יש להתחשב בכמה אלמנטים מהותיים, ביניהם נוחות השימוש, התקציב שלכם ועמידה בתקנים.

ראשית הגדירו לעצמכם מהו התקציב האידיאלי עבור רכישת הקסדה, קחו בחשבון שקיימות קסדות בייצור סיני זולות משמעותית מיתר הדגמים. לאחר שבחרתם מספר דגמים אופציונליים, ערכו השוואת מחירים על מנת לברר באיזו רשת תוכלו לרכוש את הקסדה שבחרתם במחיר האטרקטיבי ביותר. כיום אין צורך לכתת רגליים וללכת פיזית מחנות לחנות, ניתן להיכנס לאתרים שונים להשוואת מחירים ולבדוק באילו חנויות נמכרים הדגמים שאהבתם ובאילו מחירים. מבין הדגמים שבחרתם העדיפו את הקסדות המאווררות ושמשקלן קל על מנת שלא יכבידו על שרירי הצוואר בזמן הרכיבה.

בבחירת הקסדה חשוב לוודא כי היא מתאימה לכם באופן האופטימלי, הן מבחינת הגודל, המידה והמבנה והן מבחינת הנוחות. מעבר לזה, בדקו אם שדה הראייה שלכם רחב ותקין כשהקסדה לראשכם. אל תתפתו לרכוש קסדה מרהיבה אך לוחצת או רופפת מאחר והיא תשבש את מערך הרכיבה שלכם ובעיקר תסכן את חייכם. הקסדה חייבת להיות בדיוק במידה ובגודל הרצוי. יתרה מזאת, הקפידו לקנות קסדה העומדת בתקנים, איכותית ועמידה.

רכישת קסדה מחייבת את מי שמעוניין לרכוב בכבישים ובשבילי האופניים מאחר והיא מהווה אלמנט בטיחותי חשוב. בדקו האם קיימת אחריות על הקסדה שרכשתם ולכמה זמן היא תקפה. לא משנה על אילו אופניים אתם רוכבים, ZOOZ אופניים, אופניים חשמליים או אופניים רגילים, הכי חשוב – רכבו בזהירות.