הפדלים – קווים לדמותם

הפדלים הם ידיות\דוושות מכניות המחוברות לאופניים אותן מפעילים באמצעות הרגליים. קיימים סוגי פדלים שונים, כשחלקם מתאימים לאופניים חשמליים, אופני הרים וסוגי אופניים נוספים.

רוכבים שברשותם אופני הרים נתקלו לא פעם ולא פעמיים בשאלה – האם לרכב באמצעות פדלים מסוג פלאטים או פדלים מסוג קליטים?

פדלים

פלאטים (דוושות שטוחות)

כשמדברים על פלאטים בהקשר של אופניים, מתכוונים לפדלים השטוחים. על הפדלים הללו מניחים את הנעל האישית של הרוכב ומדוושים. הפלאטים נחשבים לפדלים נוחים בשל העובדה שמיקום הרגליים נעשה בהתאמה אישית, כמו כן, הנוחות מתבטאת גם לאחר הרכיבה, זאת מאחר ומדובר בנעל האישית של הרוכב עמה הוא יורד לשטח. באמצעות טכניקה נכונה ואידאלית ניתן לרכוב באופן המיטבי תוך הקפדה על דיווש מועיל.

פדלים מסוג פלאט כוללים בין היתר, פדלים שטוחים עשויי מגנזיום מדגם XMX22MC ושוקלים באזור ה- 400 גרם. הם מכילים פינים לאחיזה איתנה ומאפשרים דיווש חלק ואפקטיבי. כמו כן, גם פדלים שטוחים עטופים מסגרת פלסטיק או ניילון הם פדלים נהדרים זאת מאחר והם לרוב עמידים ומעניקים לנעל אחיזה טובה כמו גם מונעים את החלקתה.

רוכבים שמעוניינים לעבור מפלאטים לקליטים, מומלץ לבסס ולייעל את טכניקת הדיווש והרכיבה לפני החלפת הפדלים.

קליטים (דוושות ננעלות)

הקליטים הם פדלים בעלי מנגנון חיבור ונעל ייחודית, אלה מאפשרים דיווש אפקטיבי ותוספת כוח בפעולה זו, בייחוד כאשר רוכבים בעלייה תלולה. הנעל אמנם מחוברת לפדל אך קיימת האפשרות לפצל אותה ממנו. פדלים מסוג זה מהדקים את הרוכב לתנוחה קבועה לכן חשוב לוודא מראש שהם מתאימים לרוכב ונוחים לשימוש. ישנם אנשים שחשים אי נוחות בשל העובדה שהתנוחה על הפדלים היא קבועה, לכן יעדיפו פדל מסוג אחר. יחד עם זה, ניתן למצוא מנח אידאלי בו הרוכב יחוש נוחות מקסימלית עם הפדלים הללו.

בסוף המאה ה-19 בארה"ב החל החיבור בין נעל הרוכב לפדל וזאת בכדי לאפשר למשוך את הפדל בנוסף לאפשרות לדחוף אותו. היתרונות בסוג פדל זה, הם ראשית, היכולת לאפשר לרוכב לרכב ללא חשש שהרגל תחליק, מעבר לזה, בעוד שרגל אחת דוחפת, השנייה מושכת – מה שמסייע ליצור כוח בתנועת האופניים. למעשה בשנת 1971 פותח מנגנון ייחודי שמטרתו לשחרר את הנעל מהפדל במהירות ובקלות. מוטב לעבור לפדלים בעלי שחרור מהיר רק בתום צבירת ניסיון וטכניקה מתאימה, כמו גם כישורי רכיבה יציבים.

קיימים סוגי פדלים נוספים כמו פדלים מתקפלים לאופניים, פדלים לאופני הרים, פדלים משולבים ועוד. בין אתם רוכבים על אופניים חשמליות ZOOZ, אופני הרים, אופניים חשמליים מתקפלים, אופניים בעלי שלדה גבוהה וסוגים אחרים – כדאי להתאים את הפדלים לדגם שברשותכם. לכל סוג פדל יש יתרונות וחסרונות, בררו מהם סוגי הפדלים המתאימים לכם, ערכו השוואת מחירים ורק לאחר מכן רכשו את הסוג הרצוי. בכדי לחבר את הפדלים יש להיעזר במפתח לפדלים, אותו ניתן לרכוש בכל חנות לאביזרי אופניים.