הסכנה באופניים: טיפים להימנעות מתאונות או פציעות

הסכנה באופניים

אחד מפתרונות התחבורה היעילים ביותר שיש הוא כמובן האופניים. זהו כלי רכב מאד זול לקניה ותפעול שיכול להביא אותנו ביעילות ממקום למקום. כאשר אנחנו רוכבים על אופניים אין לנו בעיות למצוא חניה או של פקקי תנועה. הרכיבה עצמה היא אפילו מהנה ומהווה תחליף טוב לפעילות גופנית מסודרת. למעשה, מי שרוכב כמה קילומטרים בכל יום על אופניים לצורך הגעה לעבודה, עשה על הדרך גם אימון כושר. אחת הבעיות היותר קריטיות באופניים היא הבטיחות שלהם ביחס לכלי תחבורה אחרים. על האופניים אנחנו חשופים מאד לפגיעה ולכן צריכים לנקוט משנה זהירות. המשיכו לקרוא ונצייד אתכם בטיפים טובים לזהירות ברכיבה.

פציעות בתאונות אופניים

חשוב להבין שהפציעות בנפילה מאופניים או חלילה תאונה עם כלי רכב אחר יכולות להיות מאוד חמורות. למרות שמהירות הנסיעה היא פחותה, היא עדיין יכולה להיות מהירה. הוסיפו לזה שבעת תאונה אנחנו נחבטים עם גופנו ישירות באספלט או בעצם אחר ותקבלו פגיעות אשר יכולות להיות חמורות מאוד. אם נפגעתם עת רכיבה באופן קל, יכול להיות שבהמשך יחזור אליכם כאב כלשהו. זהו סימן שאתם צריכים לטפל בזה ולדאוג לזימון תור לרופא שאתם צריכים: משפחה, אורתופד, נוירולוג או כל רופא אחר לקבלת טיפול רפואי.

בכדי להימנע בכלל מתאונה והצורך בטיפול רפואי, וודאו שאתם עוקבים אחר כללי בטיחות די פשוטים:

צפו את הסכנה

בתור רוכבי אופנים אתם חשופים מאד לכל מיני סכנות שיכולות להיגרם מדברים פשוטים כמו פתיחת דלת מפתיעה של רכב חונה או התפרצות של הולך רגל אל הכביש. הישירו מבט לפנים ונסו לאתר התרחשויות כאלו מבעוד מועד. לצערנו, רבים כבר נפצעו כתוצאה מרכיבה באופניים חשמליים או רגילים, ולכן כדאי להכיר את כל הסכנות ולהפיק לקחים.

לרכב רק במקומות המותרים לרכיבה

רכיבה על שבילים ייעודיים לאופניים היא בטוחה יותר אבל גם מצריכה תשומת לב מצידכם. שימו לב לכיווני הנסיעה המסומנים כמו גם למפגעים שונים. לעיתים קרובות מדי ישנם הולכי רגל על אותם שבילים. זה לא בסדר מצידם אבל אנחנו אחראים על הבטיחות של עצמנו ועלינו מוטל למנוע מפגש ותאונה עימם.

רכבו בשול הדרך

בכבישים סואנים בהם מותרת רכיבת אופניים השתדלו לרכב בשול הדרך. ישנם כבישים שעדיף להימנע מרכיבה בהם אפילו אם היא מותרת בחוק.

הימנעו משעות העומס

יש ימים ושעות מועדות לפורענות מבחינת תאונות דרכים. אם אתם רוכבים מוקדם בבוקר יום שישי או שבת, הזהרו ממפגש עם רכבים של אנשים החוזרים מיציאה או בילוי עוד מהלילה הקודם…

הנראות גם חשובה

תמיד תדאגו לנראות שלכם. הצטיידו בכמה סוגים של מחזירי אור בנוסף לתאורה קדמית ואחורית. תאורה חזקה מגבירה את הנראות שלכם. זכרו להפעיל את האורות עוד מלפני הדמדומים. כאשר השמש שוקעת או זורחת היא יכולה לסנוור נהגים. אורות דולקים יעזרו להם להבחין בכם גם במצב בעייתי זה.

ציוד הגנה

הקפידו על ציוד הגנה איכותי. הוא חייב לכלול קסדה העומדת בתקנים וכזאת שגם מתאימה ונוחה לכם. מגיני ברכיים ומרפקים יכולים לעשות את כל ההבדל בין מכה כואבת לריסוק עצמות… משקפי מגן יכולים מאוד לעזור לראות וגם למנוע מכל מיני דברים מלהיכנס לעיניים שלכם – יתושים, אבק או אפילו אבנים קטנות.

התאימו את האופניים לסוג הרכיבה

לרוכבים בשטח – התאימו את האופניים לסוג הרכיבה. בדקו את לחץ האוויר בצמיגים כמו גם כיול מכון של בולמי הזעזועים. שימו לב למערכת הבלימה ובדקו אותה לפני כל ירידה לשטח. במסלולים מרוחקים ומבודדים יותר דאגו לרכב עם שותפים. תמיד זכרו לקחת מספיק מים, ערכת עזרה ראשונה וגם טלפון נייד טעון.

 

רכיבה על אופניים היא דרך נפלאה לא רק להתניידות אלא גם כתחביב. למרות הסכנות הטמונות בו, ניתן להפיק ממנו הנאה רבה תוך שמירה על כללי הבטיחות.