מצברים לרכב: מה חשוב לדעת?

מצברים לרכב

ברכב מודרני יש הרבה מאד רכיבים אלקטרונים וחשמליים, נוסף על מערכת החשמל של המנוע. רבים מהם ממשיכים לעבוד גם כאשר הרכב כבוי ובחניה. כיצד זה קורה? בעזרת המצבר כמובן. המצבר הוא למעשה מאגר החשמל של הרכב. בזמן פעולת המנוע, הוא מייצר חשמל שמספק זרם למערכות השונות. המצבר מקבל חשמל מהמנוע (מהאלטרנטור) ואוגר אותו. כאשר צריך גיבוי חשמלי או כאשר הרכב כבוי, החשמל מגיע מהמצבר. ללא מצבר לא ניתן בכלל להניע את הרכב וצריך יהיה להניע בדחיפה או לקחת חשמל מרכב אחר.

מידי פעם אנחנו צריכים להחליף את המצבר. זה קורה לאחר כמה שנים אבל יכול לקרות גם קודם, בכל תלוי בשימוש, למשל, התנעות מרובות גורמות לשחיקה גבוהה שלו.

החלפת מצבר

החלפה של מצבר צריכה לקחת בחשבון בראש ובראשונה את השימוש ברכב. מי שנוסע הרבה בעיר ויוצא לו להתניע את הרכב כמה עשרות פעמים ביום, יצטרך מצבר חזק יותר. זה נכון למשל למוניות.

מבחינת האמפר – צריך לבדוק התאמה שלו לסוג הרכב ולשימוש. מצבר עם מעט מידי אמפר יכול לפעול אבל זה לא מומלץ. הוא יגיע מהר מידי לסוף חייו. התנעות על מצבר עם מעט מידי אמפר יהיו לעיתים קשות, ביחוד בחורף בהתנעה קרה.

מצברים לרכב

רכשו ממשווק מורשה

כמו כל רכיב או חלק חילוף, חשוב לרכוש מצבר רק ממשווק מורשה. מצברים ממותגים ידועים יהיו משמעותית יותר טובים ממקביליהם עלומי השם. החיסכון כאן במחיר הוא זניח לעומת השיפור בביצועים ובחיי המצבר.

שימו לב שלכל מצבר מוטבע תאריך היצור. האותיות מסמלות את החודש, והמספרים את השנה. חשוב לזכור שמצבר למעשה מתחיל את חייו בסוף היצור, כלומר – הוא מתחיל להתיישן בין אם הוא נמצא ברכב או לא. מהסיבה הזו בדיוק, לא נרצה לרכוש מצבר שתאריך הייצור שלו הוא מעל חמישה חודשים אחורה מיום הרכישה.

בכל מקרה, רצוי להכניס למערכת השיקולים את תקופת האחריות שהיצרן נותן ולוודא שהאחריות מגובה על ידי המשווק הרשמי. תקופת אחריות ארוכה מעידה על מצבר טוב יותר ונותנת לנו ראש שקט לפחות לתקופה מסוימת.

האם צריך לשנות דגם? לא בהכרח

כאשר אתם רוכשים מצבר, נסו להיזכר מתי רכשתם את המצבר האחרון ברכב. קחו בחשבון גם את הקילומטראז' שעשיתם ובאלו תנאים. רכב בנהיגה עירונית עם מנגנון כיבוי מנוע ברמזור ישתמש ביותר חיי מצבר פר קילומטר. לאחר השקלול הזה, אם זהו מצבר ששימש אתכם הרבה זמן ואתם מרוצים ממנו, מדוע לשנות דגם? הישארו עם מה שאתם יודעים בוודאות שיעבוד – סוס מנצח לא משנים, לא?

 

לבסוף, לאחר שבחרתם בזמן התקנת המצבר החדש, רצוי לשמור את המסמכים. ראשית אלו כוללים גם את האחריות שהזכרנו. שנית, המסמכים האלו יעזרו לכם לדעת בעתיד אם המצבר הזה שימש אתכם בצורה טובה וגם להתייחס למחיר ששילמתם.